Nasza GRH
Jesteśmy grupą rekonstrukcyjną zajmującą się Amerykańską Wojną Secesyjną.
Odtwarzamy 58 Pułk Ochotniczy z Nowego Jorku (58th New York Volunteers Regiment) znany także jako "Polish Legion", który był dowodzony przez Polaka, pułkownika (później gen. bryg.) Włodzimierza Krzyżanowskiego. Pułk ten był oddziałem wojny secesyjnej o największej liczebności naszych rodaków i walczył po stronie Unii (Północy) od pierwszego roku wojny, dając liczne przykłady męstwa.
Na dzień dzisiejszy jesteśmy jedyną tak zorganizowaną i prężną grupą Jankesów w naszym kraju. Naszą siedzibą jest Bielawa (dolnośląskie), ale przyjmujemy chętnych z całej Polski. W naszych szeregach mamy także Zwiadowcę Konfederata :)
Posiadamy pełne wyposażenie (broń, umundurowanie, plecaki, namioty, itd. zgodne z epoką). Broń (repliki sprzed 1885, rozdzielnego ładowania) jest w pełni sprawna i umożliwia oddawanie strzałów, oczywiście w przypadku imprez rekonstrukcyjnych, "hukowych". Bierzemy udział w imprezach strzeleckich i rekonstrukcyjnych (krajowych i zagranicznych).
Współpracujemy stale z grupą będącą naszymi "przeciwnikami" (Konfederatami), 14 Pułkiem Piechoty z Louisiany (14th Louisiana Volunteers), w którym także służyli Polacy - "Polish Brigade". Znana jest bitwa (Chancellorsville), w której Polacy z naszych oddziałów mogli stanąć twarzą w twarz.
Dzięki tej stronie chcemy spopularyzować fragment historii związany z wojną secesyjną i mało znany fakt, że w tej wojnie brali udział Polacy i to po obu stronach. Zapraszamy wszystkich chętnych do naszych szeregów i liczymy na dobrą zabawę.
Pozdrawiam.
Sergeant Blue Savage

Wiadomość dla zaprzysięgłych Konfederatów.
Nie jesteśmy Jankesami z przyczyn ideologicznych, ale wypełniamy brakujące ogniwo w rekonstrukcji polskiej historii ACW. Stanowimy jedyną przeciwwagę dla liczniejszych w naszym kraju Konfederatów. No cóż, Polacy to dusze niepokorne :)